notatnik: marginesy kultury, polityki, mediów. Historie i histerie

Breslau / Wrocław

Odżywa mit przedwojennego Wrocławia, który zachował się bardziej w fotografiach, widokówkach, archiwaliach, aniżeli w architekturze. Wyjątkiem są zadbane i odrestaurowane zabytki. To prawda, spostrzegawcze oko turysty błądzącego po śródmiejskich zakamarkach i podwórkach, wypatrzy rdzewiejące szyldy lub wyłażące spod farby napisy w niemieckim gotyku. Wiele czynszowych kamienic ma nadal pocharatane pociskami fasady.

Ale współczesny Wrocław powstał na gruzach i cmentarzach, i przez długie dekady nikomu sie nawet nie śniło, by odtworzyć przedwojenny jego obraz, zrekonstruować wizualny kontekst życia dawnych breslauerów. Na szczęście odrabiamy te zaległości. Także za sprawą pasjonatów architektury i fotografii. Ich fascynacja chyba w niewielkim stopniu zabarwiona jest sentymentem za przeszłością, choć nikt nie ukrywa, że Breslau był olśniewającą metropolią.


Chodzi raczej o tożsamości, o autentyczną potrzebę zakorzenienie się w przestrzeni, która dla powojennych osadników była jak terra incognita, i nadal nią jest dla wielu mieszkańców nie świadomych genius loci. Bez rekonstrukcji przeszłości każda próba budowanie silnej lokalnej tożsamości spali na panewce. Znając przeszłośc można lepiej zaplanowac przyszłośc.


Discover more from Świat z twistem

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

You may also enjoy…