Czy można karać za obrazę uczuć religijnych?

media, polityka
Pół roku więzienia w zawiasach plus 500 zł grzywny – to kara za umieszczony w sieci fotomontaż, który ma obrażać uczucia religijne – przeczytałem o tym tu, potem tu i w końcu także tu.
Pewnie wkrótce w sieci zaroi się od komentarzy.
Jeśli uznać, że sąd miał w tej sprawie racje (nie sądzę), to orzekający karę sędzia powinien przykładnie się skazać, znacząco bowiem przyczynił się do rozpowszechniania obrażającego (?) uczucia religijne obrazu.

***

Poznałem dziś irackie słowa – sahel – definitywne zwycięstwo. W praktyce polega na pokazowej ulicznej profanacji zwłok zabitego przeciwnika.
Odrażająca praktyka, której oddawano się w Iraku za Saddama i jego poprzedników, na długo przed trwającą właśnie wojną, teraz stała się codziennym rytuałem – porachunki szyitów z sunnitami zdominowały iracki krajobraz. Smutna konkluzja artykułu w new york times’ie: żadnych widoków na demokracje, w Iraku będzie sahel.

Zainteresowanych informacjami z Iraku odsyłam do bloga Juana Cole’a .

Gdzie indziej też nie jest za różowo:

26% of young Muslim Americans saying that suicide bombings are sometimes justifiable is certainly something to which we should pay attention

Nie bez znaczenie dla sondaży jest każdy krwawy dzień, w Iraku, w Afganistanie, wszędzie tam, gdzie katalizatorem konfliktów jest religijny fanatyzm.


Andrzej Jóźwik

Andrzej Jóźwik

Dziennikarz i wrocławianin.
http://andrzejjozwik.pl

Discover more from Notatnik

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading