Eskapada

Bez kategorii
Z niepozorną walizeczką w ręce (w środku kamera i notatnik) przez 18 miesięcy przejechać 170 tys. kilometrów, odwiedzić 36 miast, zadać sobie trud uzyskania odpowiedzi na pytanie: jak miejsce, w którym przyszło żyć, determinuje artystyczną twórczość. I wyobraźcie sobie, że jest nas – takich zwariowanych globtrotterów – trzydziestu pięciu i na koniec w przestronnej, zaprzyjaźnionej galerii urządzamy wspólnie wystawę (filmy, collages, zdjęcia, instalacje), innymi słowy, pokazujemy efekt naszych przymyśleń, obserwacji, zachwytów, rozczarowań. I każdy zainteresowany może nabyć katalog z takiej artystyczno-turystycznej eskapady. A przy okazji projektanci z odwiedzonych miast sprzedają własne dizajnerskie koszulki.
Na taki sympatyczny i kolektywny pomysł wpadli Hiszpanie z Barcelony. Sprawdziłem, czy na mapie ich tournee nie zabrakło Warszawy. Niestety, darowali sobie zwiedzanie naszej stolicy. Może kiedyś się przemogą?
A gdyby tak za jednym razem, wejść w rolę dokumentalisty, etografa i artysty i wraz z grupą przyjaciół na kilka tygodni wyrwać się w Polskę, szwędać po miastach, miasteczkach, bezdrożach, odwiedzać te same miejsca w innym czasie, by nakreślić wieloznaczny obraz – przewrotny i subiektywny – naszej mentalności, duchowego i estetycznego krajobrazu, do tego zinwentaryzować rodzime sposoby na przeżycie i twórcze życie? Czy byłby to plagiat? Zapewne.
Ale i tak chciałbym zobaczyć taką wystawę, nawet gdybym musiał jechać po to do Warszawy… Żartowałem. Lubię Warszawę.

Discover more from Notatnik

Subscribe to get the latest posts sent to your email.


Andrzej Jóźwik

Andrzej Jóźwik

Dziennikarz i wrocławianin.
http://andrzejjozwik.pl