Garść pomysłów, jak zmienić miasto

Bez kategorii
Zaznaczamy w mieście obecność i – jak zgrabnie zauważyła Jadwiga Staniszkis – miasto wymyśla się ciągle na nowo, więc możemy wywierać na nie wpływ. Polecam tekst o tym opublikowany w Krytyce Politycznej

W murach montrealskiego Canadian Centre for Architecture można oglądać wystawę pt Actions: What You Can Do With the City. Zaskakujące, dziwne, dziecinne proste, wymagające skomplikowanych operacji albo skrzyknięcia paru kumpli – łącznie 99 pomysłów, koncepcji, idei – artystów i designerów z całego świata. Przyświeca im sugestia zawarta w tytule ekspozycji: akcja i zmiana.
Jak wykorzystać porzucone konstrukcje budowlane? On-line’owa baza informacji o drzewach owocowych w miejscach publicznych. Negotiating traffic – skrzyżowania pozbawione wszelkich znaków drogowych i zakazów, pomysł wprowadzony w życie m.in. w holenderskim Friesland. Wszystkie pomysły na tyle uniwersalne, że gotowe do wdrożenia niemal wszędzie.

***
Nadszedł czas rowerowych eskapad i żałuję, że nie ma we Wrocławiu nowojorskich stojaków na rowery, które zaprojektował David Byrne; lider legendarnego Talking Heads.

***
Poniżej; garść krajowych linków, z miastem jako tematem przewodnim:


Andrzej Jóźwik

Andrzej Jóźwik

Dziennikarz i wrocławianin.
http://andrzejjozwik.pl

Discover more from Notatnik

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading